notre dame beata matecka

Katedra Notre Dame znów otwarta – znamy datę

Katedra Notre Dame która została poważnie uszkodzona w pożarze w 2019 roku, wróci do normalnego użytkowania. Minister Kultury Francji Rima Abdul-Malak podała, że zabytek zostanie oddany do użytku dla turystów oraz wiernych już w przyszłym roku. Obecnie na miejscu zakończono etap czyszczenia zabytku, pod koniec lata ma ruszyć proces odbudowy.

Jak odbudowuje się takie zabytki?

W tej sprawie najbardziej zainteresowało mnie to, jak odbudowuje się takie zabytki jak Notre Dame? Postanowiłam więc zgłębić ten temat i podzielić się z Wami tymi informacjami. Podczas pożaru katedry spłonął dach, jednak zniszczenia dotknęły nie tylko tej części konstrukcji. Problemem jest również pył i sadza, które osiadły między innymi na cennych fryzach. Fryzy są ozdobnymi pasami dekoracyjnymi, mogą być rzeźbione lub malowane. Technika oczyszczania tych fragmentów katedry Notre Dame polegała na nanoszeniu na nie lateksowych pasów. Taka technika pozwala na usunięcie zanieczyszczeń bez naruszenia ściany, co przy tak cennym zabytku jest niezwykle ważne. Jest to jednak proces bardzo czasochłonny, dlatego mimo szybkiego zgromadzenia środków na odbudowę, katedra nie jest jeszcze w użytku.

Kontrowersyjne zmiany w Notre Dame

Pewne zmiany budzą jednak kontrowersje wśród wiernych i historyków sztuki. Z racji że nie udało się odzyskać wszystkich dzieł sztuki znajdujących się w paryskiej katedrze, do jej wnętrz ma zawitać sztuka nowoczesna. Diecezja Paryża, która jest odpowiedzialna za odnowienie wnętrza obiektu, postanowiła że do wnętrza katedry zawitają między innymi obrazy twórców współczesnych czy multimedialne animacje. Propozycje te budzą jednak kontrowersje wśród wiernych i historyków sztuki. Nie jest więc pewne, czy Diecezja podtrzyma decyzję.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.