Kate Bush - Beata Matecka

Kate Bush wraca na fali Stranger Things

Kate Bush pobiła niedawno rekord: jej singiel „Running up that Hill” znalazł się na szczytach list przebojów po… 37 latach od wydania. Wszystko dzięki popularnemu serialowi Netflixa „Stranger Things”. Jako że akcja serialu toczy się w latach 80., to i oprawa dźwiękowa musi być odpowiednia. A na serialowej playliście znalazła się nie tylko Kate Bush. Artyści o których często już nie pamiętamy, dzięki takiej ekspozycji zarabiają miliony na swoich utworach ale przede wszystkim trafiają do nowego, młodego pokolenia słuchaczy. Kto jeszcze zyskał dzięki serialowi?

Stranger Things – muzyka

Serial Stranger Things znany jest nie tylko z niezwykłej historii, ale przede wszystkim ze świetnej oprawy muzycznej. Już przy pierwszej odsłonie serialu, muzyka była dostępna… na kasecie magnetofonowej! Taki zabieg, mimo że nie trafi do szerokiego grona odbiorców, jest ciekawym zabiegiem marketingowym. Widzowie serialu, oprócz Kate Bush, która przeżywa prawdziwy renesans twórczości, mogli zapoznać się z wieloma artystami z epoki. Na ścieżce dźwiękowej do czwartego – ostatniego sezonu serialu, znajdują się tacy artyści jak KISS, Talking Heads czy The Beach Boys. Są też mniej znane zespoły, jak Extreme, Falco czy The Cramps. Osoby odpowiedzialne za dobranie utworów doskonale wiedziały co robią, ponieważ ścieżka dźwiękowa do serialu świetnie oddaje ducha epoki.

Co zyskała Kate Bush?

Twórczość Kate Bush zyskała jednak najwięcej na ekspozycji w młodzieżowym serialu. Jej piosenka „Running up that Hill” nie tylko podbiła tradycyjne listy przebojów, jest to również utwór który jest obecnie najczęściej odtwarzanym na Spotify. Szacuje się, że piosenkę Bush na tej platformie, słuchacze odtwarzają około 700 000 razy… na dobę! Co jednak ciekawe, Kate jest autorką wszystkich partii w piosence: muzyki, tekstu itd. A to oznacza, że tantiemy które są jej wypłacane, nie są dzielone na sztab ludzi pracujących obecnie przy gwiazdach pop. Osoba z bliskiego otoczenia Bush zdradziła tygodnikowi Sun, że Bush zarabia około 250 tysięcy funtów tygodniowo z tytułu tantiem za odtworzenia. To pewnie tylko chwilowa fascynacja utworem artystki, ale z pewnością wiele młodych osób zapozna się z jej innymi utworami. Być może więc piosenkarka będzie gromadziła duże tłumy na nadchodzących festiwalach, jeśli zdecyduje się na ruszenie w trasę koncertową.

Na ten moment, Kate Bush miała zarobić dzięki serialowi Stranger Things niemal siedmiocyfrową kwotę, co oznacza że w chwili kiedy czytasz ten tekst, drogi czytelniku, jej wpływy za piosenkę „Running up that Hill” przekroczyły już zapewne 10 milionów funtów. Kiedyś taką moc miała telewizja i radio. Dzisiaj, mają ją seriale.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.