Maria Konopnicka - Beata Matecka

Maria Konopnicka: 180 urodziny pisarki

Jedna z najważniejszych polskich pisarek – Maria Konopnicka obchodziłaby dzisiaj swoje 180 urodziny. Z tej okazji, Google przygotowało specjalną grafikę „doodle”, która upamiętnia urodziny artystki. Znamy ją z literatury pięknej, ale również jako autorkę patriotycznej pieśni – Roty. W tym wpisie chciałabym przybliżyć postać Marii Konopnickiej i upamiętnić tę wielką kobietę.

Maria Konopnicka – kontrowersyjna kobieta

Maria Konopnicka z domu Wasiłowska, ponieważ tak brzmiały pełne personalia poetki, tworzyła przede wszystkim literaturę piękną oraz literaturę dla dzieci i młodzieży. Tworzyła często pod pseudonimami, z czego mój ulubiony to Mruczysław Pazurek. Była również krytykiem literackim, poetką, tłumaczką i nowelistką. Jednak Maria Konopnicka to również feministka i kobieta o poglądach antyklerykalnych, co pewnie dla wielu jest powodem, żeby jej nie lubić. Już za życia była to kobieta znienawidzona przez środowiska kościelne i narodowe (pomimo Roty!). Jedno z czasopism katolickich wprost pisało, że Maria Konopnicka posiada myśl „bezbożną i bluźnierczą”.

Pisano o niej również pozytywnie, na przykład Stefan Żeromski określił Konopnicką mianem wieszcza jego pokolenia.

Dlaczego Konopnicka jest taka ważna?

I mimo że w jej czasach, Maria Konopnicka była poetką często wyśmiewaną, nawet współcześni krytycy zarzucają jej grafomanię. Trzeba jednak brać poprawkę na to, że trzon jej twórczości przeznaczony był dla dzieci i młodzieży. Nie to jednak, jak pisała czyniło z niej kobietę wielką. Konopnicka była przede wszystkim kobietą niezwykle odważną. W czasach, kiedy żyła, kobiety nie parały się pisarstwem, co samo w sobie stanowiło akt odwagi. Największą odwagą, Konopnicka wykazywała się jednak, stając w opozycji do zaborców (Rota jest protestem przeciwko zaborom niemieckim), ale również w opozycji do nierówności społecznych i uciskom społecznym. Jej twórczość nacechowana była wielkim patriotyzmem. Nie bała się również wypominać Kościołowi bierności w trudnych czasach zaborów, za co była prześladowana przez środowiska katolickie.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.