wakacje za granicą - beata matecka

Wakacje za granicą – dokąd pojechać?

W poprzednim wpisie poruszyłam temat tego, dokąd pojechać na wakacje w Polsce. Dziś przedstawię moje propozycje na wakacje za granicą. Te nie muszą być wcale drogie, a w bliskim sąsiedztwie mamy wiele naprawdę pięknych krajów, które warto odwiedzić przynajmniej raz. W tym wpisie zobaczycie więc mój subiektywny wybór, ale chętnie poznam też Wasze rekomendacje wakacyjne. Sekcja komentarzy jest Wasza! To zaczynamy

Gruzja – najbardziej gościnny kraj

Moja pierwsza wizyta w Gruzji była prawdziwym szokiem kulturowym. Odwiedzając tamtejsze miasta, miejscowi zawsze dopytywali, jak się podoba. To jest jeszcze w miarę często spotykane, jednak Gruzini nie mają sobie równych w gościnności. Za każdym razem znalazła się osoba, która pokazywała najpiękniejsze miejsca w mieście, najlepsze knajpki, a na koniec obdarowywała nas domowej roboty winem (odmowa jest poważną obrazą!) i zapraszała na kolację w domu. Gruzja słynie również z pięknych gór (Kaukaz) i przepięknych obszarów zielonych. To wspaniałe miejsce na rower lub pieszą wycieczkę dla tych, którzy lubią naprawdę dużo chodzić. Gruzja jest też bardzo tania.

Warto znać język rosyjski żeby porozumieć się z miejscowymi. Tutejsza ludność jest stosunkowo uboga i tęskni do czasów słusznie minionych, wszędzie możemy też napotkać podobizny jednego z przywódców, który pochodził właśnie z tego kraju.

Bułgaria – raj dla miłośników przyrody

Kraje bałkańskie należą do moich ulubionych, głównie ze względu na klimat i przyrodę. Bułgaria łączy w sobie piękne krajobrazy, architekturę, gościnność i pyszną kuchnię. To idealne miejsce na wakacje za granicą. Ten kraj słynie ze śpiewu chóralnego, gdzie śpiewacy opanowali sztukę naprawdę niskiego śpiewania, a także z teatrów lalek. Te drugie nie zawsze są jednak przeznaczone dla dzieci. To kraj, który warto odwiedzić nie tylko latem. Miłośnicy narciarstwa z całą pewnością docenią stoki narciarskie w Bansku.

Warto odwiedzić również kurorty znajdujące się nad Morzem Czarnym. Duża część kraju to tereny górzyste i wyżyny, gdzie można zaznać dużo spokoju. Polecam wybranie się nad siedem rilskich jezior, których widok zapiera dech w piersiach.

Islandia – kraina spokoju

Jest to chyba najdroższy kraj w moim prywatnym zestawieniu. Wakacje za granicą bywają drogie, Islandia jest jednak krajem, który warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. To wulkaniczna kraina gdzie nie zobaczymy lasów, a większość przyrody składa się z mchu. Jest to równocześnie kraj, gdzie piękne lodowce i gejzery zapierają dech w piersiach, a całą wyspę można objechać w zasadzie jedną drogą, podziwiając widoki.

To bardzo wietrzny kraj, przy tym chłodny, ale niezwykle spokojny. Miałam szczęście, że podczas wizyty na wybrzeżu lodowcowym, gdzie lodowiec wpada do morza (Jökulsárlón) pogoda była doskonała. Nieskazitelnie czysta woda, plaża z wulkanicznego pyłu, pływające kry i błękitne niebo to widoki, które zostaną ze mną do końca życia.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.