Gdzie na wakacje w polsce beata matecka

Gdzie na wakacje w Polsce?

Wielkimi krokami zbliża się okres urlopowy. Pada więc odwieczne pytanie: gdzie na wakacje? Gorące lato aż chce się spędzać w Polsce, jednak wielu z nas mdli na myśl o zatłoczonych Krupówkach, stoiskach z goframi i nadmorskimi smażalniami ryb serwującymi mrożone frytki i filet z mintaja w cenie polędwicy wołowej. Postanowiłam więc zebrać kilka moich prywatnych rekomendacji wakacyjnych, mniej znanych, krajowych rekomendacji wakacyjnych.

Dolny Śląsk: stolica pałaców

Jeśli myślę o wakacjach w Polsce, pierwsze co przychodzi mi na myśl, to dolnośląskie pałace. Tutejsza szlachta w dawnych czasach wybudowała naprawdę dużo pięknych rezydencji. Wiele z nich stoi w ruinie, część jest w prywatnych rękach gdzie powoli jest doprowadzana do pierwotnego blasku. Część dolnośląskich pałaców została jednak przekształcona w hotele. Naturalnie położone pałace, gdzie możemy podziwiać zieleń i górzyste krajobrazy to naprawdę piękny widok który uspokaja. I tak na przykład miłośnicy takich widoków powinni koniecznie odwiedzić Pakoszów, gdzie w takim właśnie pałacu położonym w pięknych okolicznościach przyrody znajduje się śliczny hotel. Takich miejsc jest więcej, na przykład Wleń, gdzie budynki pałacowe również przekształcono na piękne pokoje hotelowe.

Miłośnicy zamków również znajdą na dolnym śląsku piękne miejsce na wakacyjny wyjazd. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje w Polsce, rozważ również Książ czy Międzylesie. Piękny zamek znajduje się również w miejscowości Roztoka, a moim ulubionym dolnośląskim zamkiem jest zamek Czocha, który skrywa również bardzo ciekawą historię.

Wakacje w Polsce – gdzie nad wodę?

Mazury są oczywistym wyborem, jeśli mówimy o wypoczynku nad wodą. W ostatnich latach wiele się tam zmieniło, jednak ja nie lubię oczywistych rozwiązań. Mazury to jednak nie jedyna kraina która posiada piękne jeziora, w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się piękny Zalew Koronowski. Jest to sztuczny akwen wodny z piękną linią brzegową, otoczony lasami. Oferta turystyczna jest tam równie obfita co na mazurach, jednak nie jest aż tak tłoczno, dlatego można się cieszyć piękną okoliczną przyrodą bez obaw, że nasz spokój zostanie zakłócony.

Warto odwiedzić również miejscowość Koronowo, gdzie znajdziemy piękny kościół czy zespół klasztorny. Miłośnicy kolei z całą pewnością docenią również znajdujący się tam most kolejki wąskotorowej. Takie miejscowości, mimo ogromnego potencjału, są jeszcze mało znanymi turystycznymi perełkami polski.

Gdzie na wakacje po naturę?

Osobiście uwielbiam spędzać czas wśród zieleni, dlatego jeśli chce się zrelaksować, szukam miejsc gdzie tej zieleni jest najwięcej. Pierwszym wyborem dla miłośnika natury na wakacje w Polsce są Bieszczady. Uwielbiam tam jeździć, jednak jeśli chodzi o zieleń, tutaj Polska naprawdę błyszczy. Jednym z moich ulubionych miejsc na wakacje jest Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, który jak nietrudno się domyślić znajduje się nieopodal Łodzi. Znajdziemy tutaj piękne strumyki i kompleksy leśne, średniowieczne grodzisko czy liczne kapliczki i inne obiekty sakralne. To naprawdę przepiękne miejsce na długi, popołudniowy spacer.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.