Louise Glück

Louise Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 r. w Nowym Jorku. Dzieciństwo spędziła na Long Island. Naukę rozpoczęła na Sarah Lawrence College, a potem na Columbia University. Nie ukończyła jednak studiów i nie obroniła dyplomu. Nie przeszkadza jej to jednak samej uczyć innych pisania – już po swoim debiutanckim tomiku „Firstborn” wydanym w 1968 r. otrzymała pierwszą posadę. Glück obecnie jest adiunktem i rezydentem na Uniwersytecie Yale. Dzieli swój czas między Cambridge, Massachusetts, a Montpelier, Vermont.

W swojej mowie noblowskiej Louise Glück mówiła: „Ci z nas, którzy piszą książki, prawdopodobnie chcą dotrzeć do wielu czytelników. Ale niektórzy poeci nie postrzegają tego pragnienia w kategoriach przestrzennych, jak w wypełnionym audytorium. Widzą, jak wiele osób dociera do nich sekwencyjnie, w czasie, w przyszłości, w jakiś głęboki sposób ci czytelnicy zawsze odnajdują ich pojedynczo, jeden po drugim. Wierzę, że przyznając mi tę nagrodę, Akademia Szwedzka postanowiła uhonorować intymny, prywatny głos, który wypowiedź publiczna może czasem wzmocnić lub przedłużyć, ale nigdy go nie zastąpi”.

Jako nastolatka Glück chorowała na anoreksję, która stała się dla niej największym wyzwaniem w okresie nastoletnim. W jednym z esejów opisała chorobę jako wynik próby uniezależnienia się od matki. W innym miejscu wiąże swoją chorobę ze śmiercią starszej siostry, która miała miejsce przed jej urodzeniem. Była dwukrotnie zamężna, ale oba małżeństwa zakończyły się rozwodem. W swoich wierszach często porusza temat miłości, śmierci i straty.

Louise Glück z tomu „Ararat”

Wszystkiego najlepszego Louise!!

BM

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.