Ukraińscy artyści dla pokoju - Beata Matecka

Ukraińscy artyści wspierają swój kraj

W tym trudnym czasie warto wspierać ukraińskich artystów w najprostszy możliwy sposób: kupując ich dzieła i zapoznając się z ich twórczością. A Ukraina to kraj, który jest bardzo płodny zarówno muzycznie, jak i filmowo oraz literacko. W tym wpisie, przedstawię wam artystów z Ukrainy lub ukraińskiego pochodzenia, których warto znać – muzyków, aktorów filmowych, twórców literackich. Wielu z nich przeznacza teraz mnóstwo środków na pomoc ogarniętej wojną ojczyźnie. To nie tylko środki finansowe, w tym wpisie poświęcę również uwagę temu, w jaki sposób postaci wspierają swój kraj.

Ukraińscy aktorzy filmowi

W ostatnich dniach najpopularniejszym ukraińskim aktorem filmowym stał się… prezydent Wołodymyr Zełenski. Zanim został politykiem, był satyrykiem oraz aktorem. W jednej ze swoich kreacji, Zełenski gra postać nauczyciela który zostaje prezydentem Ukrainy. Wielu mówi, że to właśnie rola w serialu „Sługa Narodu” zapewniło obecnemu prezydentowi elekcję. Co więcej, telewizje wielu krajów – w tym Wielkiej Brytanii czy Francji i Finlandii walczą o prawa do emisji serialu. Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy zobaczymy serial w naszej telewizji, jednak już teraz można go oglądać na YouTube gdzie dostępna jest również wersja z polskimi napisami:

Pierwszy odcinek serialu „Sługa Narodu” z Wołodymyrem Zełenskym

Jedną z najbardziej popularnych aktorek ukraińskiego pochodzenia, która zaangażowała się w pomoc narodowi ukraińskiemu jest Mila Kunis. To amerykańska aktorka, którą znamy z ról w takich dziełach filmowych jak „Czarny Łabędź”, czy popularny serial „Różowe lata 70.”. Aktorka, oprócz przekazania ponad 3 milionów dolarów na pomoc Ukrainie, zorganizowała akcję pomocową na której chce zebrać 30 milionów dolarów. Kunis jest również bardzo aktywna w mediach, gdzie w ostatnich dniach szerzy świadomość o konflikcie w swojej ojczyźnie.

Ukraińscy artyści: muzycy wspierają kraj

Muzycy od samego początku konfliktu z Rosją wspierają Ukrainę. Wielu światowej sławy twórców dzieli się ze swoimi fanami informacjami o tym, jak można wspierać okupowany kraj (zrobił to między innymi Sting, który apeluje o wysyłanie pomocy dla Ukraińców do… Polski!). Ukraińscy muzycy bardzo często wspierają swój kraj walcząc na froncie. Tak uczynił na przykład Andrij „Grafit” Chływniuk – wokalista zespołu Boombox. W Internecie można znaleźć nagrania, Chływniuka śpiewającego ludowe piosenki zagrzewające do walki.

Ukraińscy artyści otwarcie deklarują przystąpienie do sił zbrojnych. Na stronie zespołu Antytila, możemy znaleźć deklarację:

Dziś zamieniliśmy nasze instrumenty na broń dla ochrony Ukrainy i dołączyliśmy do sił zbrojnych. I do was drodzy słuchacze, kobiety czekające na mężów z dziećmi, nasze następne pokolenie, słuchajcie: zjednoczmy się. W jedności siła i zwycięstwo.

Zespół Antytila

Mike Garson, pianista znany z występów u boku legendarnego Davida Bowiego, skomponował utwór który zadedykował broniącej się Ukrainie. Utwór jest dostępny w mediach społecznościowych muzyka

I chociaż taka pomoc może wydawać się symboliczna, bardzo ważne jest, żeby obrońcy Ukrainy czuli wsparcie. Wysokie morale obrońców to dalszy zaciekły opór. A pamiętajmy – oni walczą nie tylko za swój kraj, ale również za nas.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.