Ukraina Pomoc - Beata Matecka

Ukraina: Jedność ponad podziałami

Obiecałam sobie, że nie będę tutaj pisała o wydarzeniach politycznych, jednak sytuacja która obecnie rozgrywa się na świecie przekonuje mnie, że warto. Nie będę jednak pisała o samym konflikcie na Ukrainie, mądrzejsi niż ja się tym zajmują. W ostatnich dniach poruszyła mnie solidarność Polaków z obywatelami Ukrainy, szukającymi schronienia. To nie są tylko nagłówki w mediach, moi znajomi przyjmują uchodźców do domów, zapewniają im schronienie, dają pracę, jeżdżą na granicę z darami. Nie trzeba było żadnej zorganizowanej akcji. Żadna organizacja nie musiała nawoływać ludzi do pomocy. Dziękuję Wam wszystkim!

Pomoc Ukrainie – dobro w narodzie

Z Ukrainy uciekają matki z dziećmi, zagraniczni studenci którzy nie mogą wrócić do kraju przez zamkniętą przestrzeń powietrzną, a także osoby starsze i niepełnosprawne. Szukają schronienia przed wojną, przed bombardowaniami które niszczą cały ich dobytek, w tym samym czasie na Ukrainę wracają mężczyźni zdolni i chętni do obrony swojego kraju. Służba graniczna podaje, że do kraju wróciło już 80 000 obywateli, głównie (ale nie tylko!) mężczyzn. Z kolei ponad 200 000 osób znalazło schronienie w Polsce. Znajdują schronienia u zwykłych ludzi, z czego wielu nawet nie pobiera opłat od uchodźców.

Piszę o tym, ponieważ taki gest solidarności jest niespotykany, to wszystko rozegrało się w pierwsze kilka dni konfliktu. Tak jak pisałam – pomagają zwykli ludzie. Organizują się przez grupy na Facebooku, przez znajomych. Pomagają osobom, których nie znają, których nie widzieli nigdy na oczy. Historia nie pamięta tak wspaniałego aktu dobra.

Trudna historia – zostawiamy ją za nami

Wszystko to dzieje się w tle bardzo trudnej historii naszych narodów. Nie można zapomnieć o tym, co się stało w Wołyniu, jednak w chwili takiego zagrożenia, to co było, zdaje się tracić na znaczeniu. Ukraińcy mogą pojechać do każdego z sąsiadujących krajów, z jakiegoś powodu jednak wybierają Polskę. Tu są ich rodziny, tu są ich znajomi, tutaj w końcu otrzymują pomoc od zwykłych ludzi. To pokazuje, jak prawdziwe jest przysłowie o tym, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. To również pokazuje, jak dobrym jesteśmy narodem.

I pomagają również ludzie młodzi, którzy zdają się nie zwracać uwagę na różnice dzielące nasze narody. Powinniśmy wszyscy brać przykład z młodych. Pomagać, mimo dzielących nas różnic. Budować mosty, zamiast ich palić. Łączyć, żeby tworzyć wspólną historię. Ukraina jest nam wdzięczna, a cały świat widzi jak pomagamy.

Ukraina: jak mogę pomóc?

Nie każdy z nas ma jednak możliwość przyjęcia do domu uchodźców, nie wszyscy mamy również możliwość pojechać na granicę i pomagać. Na szczęście są inne drogi pomocy, wiele instytucji charytatywnych prowadzi zbiórki na pomoc Ukrainie. W chwili, kiedy piszę te słowa, Polska Akcja Humanitarna wraz z operatorem zbiórki Siepomaga.pl zebrały prawie 29 milionów złotych na ten szczytny cel. Co ważne, operatorzy płatności zrezygnowali z prowizji.

Zbiórka na Ukrainę

A to kwota, którą zebrano bezpośrednio. Zbliżają się rozliczenia podatkowe, możemy przekazać 1% podatku na wsparcie potrzebujących.

KPRM uruchomiła portal pomagamukrainie.pl, gdzie można zgłaszać chęć pomocy i otrzymać informacje o możliwości wsparcia. Tam też znajdziemy listę wszystkich zbiórek finansowych które możemy wspomóc. Za pośrednictwem tego portalu możemy zgłosić gotowość przyjęcia uchodźców, gotowość do niesienia pomocy psychologicznej, prawnej, humanitarnej czy nawet transportu darów na Ukrainę. Rząd będzie organizować wojewódzkie punkty zbiórki, gdzie będzie można przekazać również pomoc materialną.

Pamiętajcie – warto być dobrym.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.