Ciekawe podcasty - Beata Matecka

Ciekawe podcasty – wybór osobisty

W ostatnich miesiącach rozsmakowałam się w słuchaniu podcastów. Do tej formy przekonała mnie moja znajoma, która wpierw pokazała mi podcasty o związkach, te jednak nie przypadły mi do gustu. Zdecydowanie bardziej wolę inną tematykę. I tak na własną rękę szukałam ciekawych pozycji, które będą pokrywać się z moimi zainteresowaniami. Postanowiłam więc zebrać kilka moich ulubionych podcastów które znalazłam w ten sposób i podzielić się z Wami moimi znaleziskami. Część z nich to dosyć popularne propozycje, ale o części mogliście jeszcze nie słyszeć. Mam nadzieję, że polecicie mi równie ciekawe słuchowiska w sekcji komentarzy.

Skąd taka popularność podcastów?

Podcasty przypominają mi swoją formą słuchowiska radiowe. Formę już nieco zapomnianą, ale za czasów mojej młodości bardzo popularną. W studiach radiowych są specjalne pomieszczenia, w których takie słuchowiska nagrywano – znaleźć tam można mnóstwo ciekawych rekwizytów, jak skrzypiące schody, szczękające zamki i inne. Słuchowisko miało bowiem światem dźwięków przybliżyć odbiorcę do historii. Podcast tę tradycję zaadaptował, chociaż nie wszyscy twórcy podcastów idą w tę stronę. Część z nich skupia się po prostu na ciekawej tematyce.

To właśnie szerokość gatunkowa podcastów stanowi o ich popularności. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Na dodatek, to całkiem lekka w odbiorze forma. Sama słucham podcastów w samochodzie czy podczas spacerów. Nie trzeba się w nie bardzo angażować, chociaż oczywiście największą satysfakcję sprawiają kiedy słuchamy ich uważnie. Przejdźmy jednak do wyboru najciekawszych podcastów.

Podcast true crime: Kryminatorium

Tematyka true crime jest mi bardzo bliska. Lubię zgłębiać historie prawdziwych przestępców, słuchać o tym, jak zostali schwytani i co ich motywowało. Podcastów z kategorii true crime jest naprawdę sporo. Jest to jednak trudna tematyka do przedstawienia w rzetelny sposób. Twórcy muszą wysilić się w celu dotarcia do nowych, ciekawych materiałów, zebrać wszystkie informacje i przedstawić je w ciekawy sposób. To wszystko doskonale realizuje Marcin Myszka ze swoim podcastem Kryminatorium. Do tego wszystkiego, podcast jest świetnie wyprodukowany – twórca zadbał o oprawę dźwiękową, a jego głos jest bardzo przyjemny i profesjonalnie wyprodukowany. Naprawdę mam wrażenie jakbym słuchała radiowego głosu. Jeśli jeszcze nie znacie, a interesuje Was taka tematyka – sprawdźcie koniecznie ten podcast.

Polecam również audioseriale produkowane przez Kryminatorium, które są dostępne na ich stronie internetowej. Tam znajdziecie również linki do podcastu, kanału YouTube i innych mediów społecznościowych.

Podcast kulturalny: Audycje Kulturalne

To ciekawe, że podcast finansowany z publicznych pieniędzy (jest to oficjalny podcast Narodowego Centrum Klutury) jest tak ciekawy. Naprawdę jestem pozytywnie zaskoczona jakością produkcji i tematyką poruszaną w Audycjach Kulturalnych – bo o tym słuchowisku mowa. Autorzy stawiają na krótką formę i bardzo szeroką tematykę. W podcascie Audycje Kulturalne usłyszymy zarówno o literaturze, muzyce, filmie czy teatrze.

Prowadzone są również cykle, których tematyka jest równie interesująca – jak na przykład cykl „Perły Polskiej Animacji” opowiadający o najlepszych krajowych filmach animowanych, czy mój ulubiony cykl „Kontrola jakości”, dzięki któremu poznałam wielu wykonawców muzycznych, po których w innym wypadku bym nie sięgnęła. Z całą pewnością miało to pozytywny wpływ na moje horyzonty muzyczne.

Podcast o literaturze: Rafał Hetman o Książkach

Rafał Hetman to jeden z najpopularniejszych blogerów literackich, którego śledzę już od dawna. Jego blog możecie znaleźć na stronie czytamrecenzuje.pl. Dlatego też byłam pozytywnie zaskoczona, kiedy trafiłam na jego podcast „Rafał Hetman o Książkach”. W opisie podcastu znajdziemy jedynie podstawowe informacje: „Literatura faktu, przede wszystkim reportaże” – pisze autor.

Niech jednak nie zwiedzie Was tak krótki opis, to jeden z najbardziej merytorycznych i ciekawych podcastów o literaturze, jaki słyszałam. Rafał zaprasza do swojego programu ciekawych gości – pisarzy, reporterów, promotorów czytelnictwa. Trudno w kilku słowach streścić o czym rozmawiają goście, ponieważ są to tak szerokie, ale przy tym niezwykle ciekawe dyskusje, że po prostu trzeba usłyszeć tę audycję

Ciekawe podcasty – warto wspomnieć

Oczywiście ciekawych podcastów jest całe mnóstwo, to bardzo popularna kategoria. Z ciekawszych moich znalezisk, myślę że warto wspomnieć jeszcze o kilku pozycjach, które być może nie są aż tak znane, ale mają bardzo duży potencjał:

  • Podcast Historyczny – prowadzony przez Rafała Sadowskiego podcast dla miłośników historii. Obiecujący podcast, który moim zdaniem nie zdobył jeszcze należnej uwagi. A szkoda, bo autor naprawdę przykłada się do produkcji swoich słuchowisk. Jeśli więc lubicie historię, sprawdźcie koniecznie. Tutaj znajdziecie kanał YouTube
  • Funkowa Środa Suwaka – na ten podcast trafiłam przypadkiem i strasznie spodobała mi się muzyka, którą prezentuje prowadzący – Jakub „Suwak” Suwiński. Bardzo rozsmakowałam się w prezentowanych tam funkowych, tanecznych brzmieniach.
  • Pan od Muzyki – bardzo ciekawy podcast o muzyce, który pozwolił mi na odkrycie wielu mniej znanych artystów. Prowadzący prowadzi tam wywiady z artystami, muzykami i prezentuje ciekawych, alternatywnych twórców z lokalnego podwórka.

A jakie internetowe audycje Wy moglibyście polecić? Który Podcast skradł ostatnio Wasze serce? Podzielcie się w komentarzach swoimi propozycjami!

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.