Barbara Krafftówna – pożegnanie

W weekend spadła na nas informacja o śmierci wspaniałej polskiej aktorki. W wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna, aktorka którą znaliśmy z ról w kultowych serialach i filmach wielkich polskich reżyserów. Na deskach teatru i na ekranach kin cieszyła widzów przez niebagatelne 75 lat, w ciągu których zagrała 140 ról. To wynik, którym niewielu aktorów może się pochwalić. Niektórzy aktorzy przyzwyczaili nas do grania jednej roli – na przykład złoczyńczy albo femme fatale. Krafftówna była inna, każda zagrana przez nią rola przedstawiała zupełnie inną osobę, co tylko potwierdza jej kunszt aktorski. W tym wpisie wspominam najlepsze role aktorki.

Czterej Pancerni i Pies – Honorata

Mimo że rola Honoraty z Czterech Pancernych i Psa nie była jej pierwszą rolą (Barbara Krafftówna debiutowała na deskach teatru jeszcze jako nastolatka), to była to pierwsza rola z której ją zapamiętałam. Honorata była ślązaczką, która skradła serce Gustlika. I chociaż pojawiła się w zaledwie trzech odcinkach serialu, trudno było nie polubić postaci granej przez Krafftównę. Honorata, kiedy zaręczyła się z Gustlikiem, chciała jechać z załogą „Rudego” na Berlin. Nie da się zapomnieć jej uśmiechu, pięknych długich warkoczy i tego spojrzenia, którym obdarowywała swojego wybranka.

Czterech Pancernych trudno nie znać, cały serial ma jedynie 21 odcinków, jednak przygody załogi czołgu Rudy 102 już na stałe wryły się w kanon polskich serialów.

Jak Być Kochaną – Felicja

Krytycy filmowi mówią, że rola Felicji z obrazu „Jak Być Kochaną” w reżyserii Wojciecha Hasa, na zawsze zmieniła karierę młodej Barbary Krafftównej. Film opowiada o młodej aktorce (Felicji), która pomaga ukryć się koledze po fachu, który jest oskarżony o zabójstwo. Felicja jest zakochana w aktorze i ma nadzieję, że udzielając mu schronienia, Wiktor Rawicz (bo tak nazywał się aktor, którego grał nieodżałowany Zbigniew Cybulski), odwzajemni uczucie. Już po zakończeniu wojny, Rawicz popada w alkoholizm, odrzuca zaloty Felicji a kiedy w stanie upojenia zostaje przyprowadzony do mieszkania, które zapamiętał z okupacji, popełnia samobójstwo skacząc z okna.

Historia Felicji w filmie „Jak Być Kochaną” opowiedziana jest z perspektywy wspomnień Felicji, która stała się znaną aktorką. Według krytyków filmowych, rola zagrana przez Barbarę Krafftówną jest jedną z najważniejszych kobiecych ról w historii polskiego filmu. Obraz otrzymał nominację do prestiżowej Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes w 1963 roku, rok później film został nagrodzony Złotą Kaczką w kategorii „Najlepszy film polski”, a dekady później – w 2011 roku, rola Krafftówny została doceniona nominacją do Złotej Kaczki w kategorii „Najlepszy film o miłości”.

Barbara Krafftówna była również świetną wokalistką

Oprócz setek ról filmowych i teatralnych, aktorka zasłynęła jeszcze z wspaniałego głosu, który można było usłyszeć w słynnym Kabarecie Starszych Panów. Głos Krafftównej był tak charakterystyczny i piękny, że niektóre utwory kabaretu Jeremiego Przybory były komponowane właśnie z myślą o nim. Przykładem takiego utworu jest chociażby „W czasie deszczu dzieci się nudzą” czy „Przeklnij mnie”, którego można posłuchać poniżej:

Trudno wyliczyć wszystkie wspaniałe role, w których zachwycała nas Barbara Krafftówna. Warto wrócić do jej filmografii i zapoznać się z rolami, które obsadzała. Warto również sięgnąć do napisanej przez Remigiusza Grzelę biografii aktorki, „Krafftówna w krainie czarów”, która to lektura jest niezwykle ciekawa.

Pani Barbaro, dziękujemy za wszystko!

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.