Muzyczny poradnik prezentowy – co kupić na święta?

Został tydzień do świąt, więc to najlepszy moment do tego, żeby zaopatrzyć się w prezenty dla naszych najbliższych. W poprzednim poradniku prezentowym skupiłam się na tym, jakie książki kupić pod choinkę. W tej odsłonie postanowiłam przedstawić kilka propozycji muzycznych, które zadowolą melomanów. Sama jestem miłośniczką muzyki polskiej, dlatego moje propozycje w tym muzycznym poradniku prezentowym będą się skupiały na krajowych artystach – zarówno tych dawnych, jak i tych młodych. Nie wszystkie propozycje będą jednak uniwersalne, dlatego pamiętajmy – jeśli chcemy obdarować osobę takim prezentem, lepiej upewnić się, że prezent trafi w gust muzyczny odbiorcy.

Muzyka polska na prezent – propozycje „klasyczne”

Mówiąc „propozycje klasyczne”, nie mam na myśli muzyki poważnej. Chodziło mi raczej o propozycje prezentowe skupiające ciekawe wydania znanych Polskich artystów, takich jak Czesław Niemen. Myślę, że płyta takiego artysty pod choinką zrobi wrażenie na każdym miłośniku muzyki. Niemen był tak płodnym artystą, że tworzył zarówno piękne przeboje jak „Sen o Warszawie”, jak i rockowe, psychodeliczne wręcz utwory, jak „Bema pamięci żałobny rapsod”. Jeśli więc nie wiemy, co wybrać i nie znamy dyskografii tego artysty, możemy postawić na wybór specjalistów – w Empiku pojawiła się ciekawa seria płyt winylowych o nazwie „Winyloteka”, która zawiera zbiory znanych polskich artystów wydanych na tym klasycznym nośniku. W tej serii wydano również album z piosenkami Czesława Niemena, który zdobi bardzo ładna okładka.

W tej samej serii wydano jeszcze kilku wspaniałych artystów, jak na przykład Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Moniuszko, Agnieszkę Osiecką czy Krzysztofa Komedę. Dostępne są również płyty tematyczne, zawierające utwory reprezentujące dany gatunek muzyczny. Zestaw kilku płyt winylowych z tej kolekcji znaleziony pod choinką powinien trafić w gusta każdego melomana.

Młodzi polscy artyści pod choinkę

Obecnie polska muzyka przeżywa rozkwit, mamy wielu wspaniałych artystów, którzy wydają swoje pierwsze albumy i zdobywają scenę muzyczną. Jeśli więc osoba, którą chcemy obdarować lubi nowości muzyczne i ceni takich artystów jak na przykład Daria Zawiałow czy Dawid Kwiatkowski, myślę że moje propozycje prezentowe albumów młodych artystów przypadną jej do gustu.

W ostatnim roku dużą popularność zyskała Sanah, która wydała niedawno drugi album – Irenka, który w ciekawy sposób łączy klasyczne instrumentarium (Sanah jest altowiolistką) z elementami muzyki elektronicznej i wspaniałym wokalem. Co prawda nie rozumiem części młodzieżowego słownictwa, jakie Sanah używa w swoich tekstach, ale jej muzyka jest porywająca i bardzo melodyczna. Prezent w postaci jednej z jej płyt pod choinką powinien ucieszyć zarówno młodszych, jak i starszych słuchaczy.

Kolejną moją propozycją na muzyczny prezent pod choinkę jest album Wojciecha Baranowskiego, posługującego się pseudonimem Baranovski. Podobnie jak Sanah, artysta wydał dopiero dwa albumy, z czego premiera drugiego – Baranovski 2 odbyła się niedawno. Wojciech Baranowski jest laureatem kilku nagród Fryderyka, w tym za fonograficzny debiut roku z 2019 roku. Jego drugi album dostępny jest tylko na płytach CD, więc nie zadowolimy miłośników płyt winylowych. Muzycznie jest to ciekawe spojrzenie na muzykę pop. Moją uwagę w jego muzyce przykuwają piękne teksty i wokal Baranowskiego. Zresztą, sprawdźcie sami:

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.