Enigma - Zagadka Rozwiązana

Enigma – replika niezwykłej maszyny dostępna w NCK

Narodowe Centrum Kultury uruchomiło niezwykłą wystawę, na której możemy obejrzeć legendarną już Enigmę – maszynę szyfrującą, której złamanie pomogło przechylić szalę zwycięstwa podczas II Wojny Światowej. Wystawa „Enigma. Zagadka rozwiązana” jest prezentowana w Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wystawę przygotowało Muzeum Historii Polski.

Głównym eksponatem wystawy będzie oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy wykonany na przełomie 1940-1941 roku. Replika jest dziełem polskich kryptologów i inżynierów i była wykorzystywana do łamania niemieckich szyfrów. Kuratorzy wystawy mówią jednym głosem – replika jest unikatem na skalę światową. To jedyny tego rodzaju eksponat udostępniony publiczności i badaczom.

Dlaczego Enigma jest niezwykła?

Z oczywistych przyczyn, replika powstawała pod presją czasu, badacze pracujący nad złamaniem niemieckiej maszyny nie wiedzieli nawet jak wygląda. Konstrukcję Enigmy odtworzyli na podstawie sposobu jej działania, odkrytego przez polskich kryptologów pracujących dla Biura Szyfrów. Egzemplarz dostępny na wystawie to jedna z czterech polskich replik wyprodukowanych we Francji już po rozpoczęciu II wojny światowej. Obok maszyny wykonanej przez Polaków eksponowana będzie również Enigma wykorzystywana przez niemieckie siły lądowe od początku lat 30. XX wieku. Będziemy więc mogli porównać oryginał z repliką, której twórcy nie widzieli na oczy.

Poznań lata 30. Polscy matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, od lewej: Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski, którzy w 1932 roku złamali szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Sukces polskich kryptologów z Biura Szyfrów, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów. meg PAP/Reprodukcja Dokładny miesiąc i dzień wydarzenia nieustalone.

Maszyna szyfrująca służyła Niemcom do szyfrowania kluczowych depesz. Polscy matematycy i kryptolodzy na czele z Marianem Rajewskim, którego wspierali Henryk Zygalski i Jerzy Różycki odkryli teoretyczny model funkcjonowania maszyny, co pozwoliło na złamanie szyfru Enigmy.

Na wystawie w NCK dowiemy się nie tylko ciekawostek związanych z Enigmą, organizatorzy przygotowali również edukacyjną grę miejską oraz materiały multimedialne. Uczestnicy gry zmierzą się z łamigłówkami logicznymi czy zaszyfrowanymi wiadomościami. Gra „Tajna Misja” odbędzie się 11 listopada między 10:00 a 16:00 na 16. Przystanku Niepodległość w Ogrodzie Saskim. Aby wziąć udział w grze, należy się zarejestrować wypełniając formularz rejestracyjny.

Do odsłuchania jest już dostępny podcast „Wojna trwałaby dwa lata dłużej? Złamanie szyfru Enigmy. Rozmowa z Grzegorzem Rutkowskim”, który jest już dostępny na kanale YouTube Muzeum Historii Polski. Jutro premierę będzie miał film „Enigma. Instrukcja obsługi”, gdzie zobaczymy nie tylko legendarną maszynę szyfrującą, ale również poznamy jej zasadę działania.

Do kiedy zobaczymy Enigmę?

Wystawa „Enigma. Zagadka rozwiązana” w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda potrwa do 28 listopada, tam w godzinach 11-18 zobaczymy maszynę na wystawie czasowej. Później, replikę Enigmy zobaczymy w powstającym Muzeum Historii Polski, gdzie eksponat dołączy do wystawy stałej.

19 listopada Muzeum Historii Polski opublikuje również podcast „Wojna o Enigmę! Kot złamał szyfr niemieckiej maszyny. Rozmowa z dr. Markiem Grajkiem”, który z pewnością zainteresuje miłośników historii. Ponadto na wystawie będzie można obejrzeć krótkometrażowy film Enigma. Mamy nowiny – dokument prezentujący nowe fakty dotyczące złamania Enigmy, w oparciu o akta udostępnione przez francuski wywiad w 2016 roku. Narratorami są uznani na świecie eksperci w dziedzinie kryptologii i historii Enigmy − dr Marek Grajek, sir Dermot Turing oraz prof. Philippe Guillot. Ja się z pewnością wybiorę na wystawę, w miejskiej grze udziału raczej nie wezmę, ale zachęcam do tego moich młodszych czytelników.

You might also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.