Cytaty wisławy szymborskiej

Wisława Szymborska – Ulubione cytaty

Wisława Szymborska to autorka niepowtarzalna i oryginalna. Osobowość, której nie sposób zastąpić i nie sposób zapomnieć. Kobieta silna, szalenie inteligentna i zawsze radosna. Trudno znaleźć w Internecie zdjęcie poetki, na którym pani Wisława się nie uśmiecha. Do końca życia pozostała pogodną osobą, która rzadko komentowała otaczającą nas rzeczywistość, ale jeśli już to robiła – robiła to bardzo celnie. Wisława Szymborska to w końcu laureatka nagrody Nobla – osiągnięcie to nie przypadło wielu autorom z naszego pięknego kraju. Pisała eseje i felietony, najbardziej znana była jednak ze swoich dzieł poetyckich.

W lutym przyszłego roku mija 10 rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej, z tej okazji postanowiłam odkurzyć moje ulubione dzieła autorki i podzielić się z Wami moimi ulubionymi cytatami. Treści pochodzą również z rozmów z autorką Jak pewnie zwróciliście uwagę, na stronie głównej mojego bloga znajduje się właśnie cytat Wisławy, jest to autorka niezwykle dla mnie bliska, dlatego też swój pierwszy wpis na blogu dedykuję właśnie jej.

Wisława Szymborska o sobie

Autorka posiadała ogromny dystans do swojej osoby, szczególnie wyraźnie dawała o tym znać kiedy udzielała wywiadów lub rozmawiała z ludźmi na spotkaniach autorskich. Pytana o to kim jest, chętnie cytowała swój wiersz „W zatrzęsieniu”:

Jestem kim jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.

Wisława Szymborska – W Zatrzęsieniu

Szymborska pisała również o przemijaniu, starości.

Mam ciało pojedyncze, nie przemienne w nic

 jestem jednorazowa aż do szpiku kości

Wisława Szymborska – Próba

Autorka widziała i akceptowała zmieniającą się naturę swojej osoby, do końca zachowując dystans do starości i emanując radością z życia. Była uwielbiana nie tylko w Polsce, najciekawsza historia z tym związana dotyczy reżysera Woodyego Allena. Szymborska wykonała dla filmowca kolaż, zajmowała się bowiem nie tylko słowem, ale również sztukami graficznymi. Holywoodzka gwiazda wspominała później:

(…)Jestem uważany za dowcipnego i zabawnego człowieka, ale to jej dowcip góruje nad moim. Jest niezmiernie dowcipną poetką, mądrą. Ma wielki wkład w moje zadowolenie z życia. (…) To jest czysta przyjemność. Czytasz wiersze i delektujesz się czytaniem niesłychanie dramatycznych, ale jednocześnie zabawnych i ironicznych poezji. (…) Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek i jednocześnie pozostać optymistką. Ja tego nie potrafię. Mogę pisać o smutku i jego istocie, ale gdy to robię złoszczę się i czuję się rozgoryczony, nie potrafię być ponad to, a ona to potrafi. (…) Wiele jej wierszy miało wpływ na mnie. A ten [Odzież] najbardziej ponieważ jestem hipochondrykiem. Uderzył mnie tak mocno, że czasami budzę się w nocy i myślę o nim i znowu go przeżywam, bo jego treść ma dla mnie ogromne znaczenie. (…) Posiadanie tego sprawia mi olbrzymią przyjemność i znaczy dla mnie znacznie więcej niż te wszystkie głupie, złote statuetki, które dają mi w branży filmowej. (…) Ona pasuje dokładnie do mojej definicji artysty. Głębokiego i przenikliwego, ale pamiętającego jednocześnie o tym, że jego zadaniem jest zabawianie widza. I ona to właśnie robi. (…) Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu.

Woody Allen

Wisława Szymborska – Cytaty

Szymborska była niezwykle celną obserwatorką rzeczywistości. Mimo że nie mieszała się w spory światopoglądowe, jej zdanie na wiele tematów było wyraźne. Nie bała się mówić o głupocie ludzkiej, jednym z moich ulubionych cytatów na ten temat, którego pochodzenia niestety nie znam, mówi:

Ktoś powiedział, że ludzie głupieją hurtowo i mądrzeją detalicznie. Dlatego kochamy i popieramy przypadki detaliczne.

Wisława Szymborska

I te słowa, mimo że wypowiedziane już wiele, wiele lat temu nadal zachowują aktualność. Szymborska była bowiem takim właśnie przypadkiem detalicznym – osobą, której nie dało się nie kochać i która nadal, mimo już niemal dekady od swojej śmierci, nadal wywołuje uśmiech na twarzach. Pozostawiła po sobie wspaniałe dzieła, nie tylko w formie tomików poezji, które każdy powinien mieć na swojej półce. A jakie są Wasze ulubione cytaty Wisławy Szymborskiej i dlaczego lubicie akurat te? Piszcie proszę w komentarzach!

You might also like

Comments

  1. avatar
    AdamN says:

    Uwielbiam Szymborską! Była taką ciepłą kobietą. Myślę, że mój ulubiony cytat Wisławy dotyczy myślenia:
    „Nie ma rozpusty gorszej niż myślenie”.

    Świetny wpis, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.